Zielone szaleństwo na Szmaragdowej Wyspie

Zielone szaleństwo na Szmaragdowej Wyspie

Irlandia, zielona wyspa na obrzeżach Europy, słynie z bajecznych krajobrazów, burzliwej historii oraz wyjątkowej serdeczności mieszkańców, którzy znani są na całym świecie jako utalentowani gawędziarze. To tutaj, wśród malowniczych klifów, tajemniczych ruin i zielonych, łąk, bije serce starożytnej celtyckiej kultury. Tu zamieszkiwali niegdyś tajemniczy Druidzi, tu obchodzono święto Samhain, od którego wywodzi się Halloween. Jednak prawdziwe oblicze Irlandii i jej klimat najlepiej widać w przypadającym 17 marca dniu Świętego Patryka, kiedy cały kraj pogrąża się w zielonym szaleństwie.

Święty Patryk - patron Irlandii

Narodowe święto Irlandii wiąże się z postacią Świętego Patryka, żyjącego w V wieku biskupa i misjonarza, który zaszczepił i krzewił chrześcijaństwo na zielonej wyspie. Zanim został świętym, szesnastoletni Patryk, który był Rzymianinem, uprowadzony przez irlandzkich piratów trafił do niewoli i przez sześć lat pasał owce. Kiedy udało mu się zbiec i odzyskać wolność, wrócił do Rzymu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie, a potem został biskupem. Mimo lat spędzonych w niewoli, Patryk pokochał Irlandię i Irlandczyków. Postanowił więc powrócić na wyspę jako misjonarz, by nawracać jej pogańskich mieszkańców na chrześcijaństwo.

Święty Patryk miał wyjątkowy dar pozyskiwania ludzi dla nowej wiary i przeszedł do historii jako Apostoł Irlandii. Legenda głosi, że właśnie jemu zielona wyspa zawdzięcza swój symbol -  trójlistnąj koniczynę, której używał do objaśnienia ludziom koncepcji Trójcy Świętej. Świętemu Patrykowi przypisuje się też wygnanie z Irlandii wszystkich węży - symbolu zła i pogaństwa - które nie występują tu w naturze. W rzeczywistości, te beznogie gady nigdy nie dotarły na wyspę z uwagi na zmiany klimatu oraz odległość Irlandii od reszty kontynentu europejskiego. Data marcowego święta upamiętnia śmierć Świętego Patryka, który według przekazów zmarł 17 marca 492 roku.

Parady, muzyka, taniec i śpiew

Obchodom święta towarzyszą radosne parady, z których największa odbywa się w Dublinie. W miastach i wioskach na całej wyspie powiewają irlandzkie flagi, ulice rozbrzmiewają muzyką i wypełniają się mieszkańcami oraz turystami, odwiedzającymi Irlandię właśnie z tej okazji. Obowiązkowe irlandzkie tańce, zielone stroje, kapelusze i okulary są także nieodłącznymi elementami święta. W samej Irlandii zielony kolor przybierają również rzeki, fontanny, a nawet lejące się w tym dniu strumieniami piwo, tworząc niepowtarzalny klimat święta.

Dzień Świętego Patryka to także irlandzka muzyka folkowa, z jej charakterystycznymi instrumentami jak flet, tin whistle czy bodhrán.  Puby i bary ożywają, a muzyka na żywo i śpiew rozbrzmiewają do białego rana. Zabawa i tańce są esencją irlandzkiego ducha wspólnoty, a dołączyć może do niej każdy, kto lubi śpiewać lub grać na dowolnym instrumencie!

St Patrick’s Day od kuchni

Dzień Świętego Patryka to oczywiście także tradycyjna irlandzka kuchnia. Potrawy takie jak Irish stew (irlandzki gulasz), colcannon (potrawa z ziemniaków i kapusty lub jarmużu) czy chleb sodowy można znaleźć niemal na każdym stole. Warto także wspomnieć o obowiązkowym tradycyjnym irlandzkim śniadaniu, które ma zapewnić energię do wielogodzinnego świętowania. A dla tych, którzy chcą napić się czegoś typowo irlandzkiego, na pewno nie zabraknie okazji do spróbowania lokalnych piw.

Święto, które zjednoczyło świat

Dzień Świętego Patryka to wyjątkowo sympatyczne święto, które polubił niemal cały świat.  Obchodzone jest nie tylko na Szmaragdowej Wyspie, ale także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, dokąd zabrali je ze sobą irlandzcy imigranci, i w wielu innych krajach. 17 marca na zielono podświetlane są słynne budynki na całym świecie, od Wieży Eiffla, przez Empire State Building, aż po Koloseum. Z okazji Narodowego Święta Irlandii także Pałac Kultury i Nauki będziemy mogli podziwiać w zielonej odsłonie. Warszawa razem z innymi 18 polskimi miastami "zazieleni" znane obiekty architektoniczne w ramach ogólnoświatowego Festiwalu Świętego Patryka, jako wyraz uznania bliskich stosunków łączących Irlandię i Polskę oraz potęgi kulturowego przekazu, który łączy ludzi różnych narodowości i sprawia, że stają się w tym dniu częścią wielkiej irlandzkiej rodziny,

Zobacz podobne wpisy