Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Większość z nas, wspominając studenckie lata, zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że język obcy był jedynym przedmiotem, którego nie dało się opanować dwa dni przed sesją. Uzyskanie biegłości językowej wymaga dłuższego okresu systematycznej pracy i determinacji. Predyspozycje językowe i indywidualne zdolności oraz intensywność kontaktu z językiem odgrywają tu istotną rolę, nie są to jednak czynniki, które przesądzają o sukcesie, bowiem dzięki przestrzeganiu sprawdzonych zasad i wytrwałości języka może nauczyć się każdy!

 • Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz się uczyć. Jaka jest Twoja motywacja – Czy język jest Ci potrzebny w pracy? W szkole? W podróżach służbowych i na wakacjach? Może fascynuje Cię literatura danego obszaru językowego? A może Twoje fascynacje maja charakter bardziej osobisty? Zasada numer jeden brzmi: żeby się nauczyć, musisz naprawdę chcieć!
 • Postaraj się, by nauka była dla Ciebie przyjemnością. To z pewnością przełoży się na większe zaangażowanie i lepsze efekty. Starannie wybierz więc szkołę językową i nauczyciela, który sprawi, że na zajęcia będą dla Ciebie jednym z ulubionych punktów Twojego tygodniowego kalendarza. Bierz czynny udział w zajęciach!
 • Wyznacz sobie konkretne cele i systematycznie je realizuj. Pomyśl, co chcesz osiągnąć i zasięgnij porady metodyka lub doświadczonego nauczyciela, ile czasu będziesz potrzebować, by je zrealizować. Systematycznie uczęszczaj na zajęcia i regularnie powtarzaj materiał z lekcji. 10 minut codziennej systematycznej pracy da lepsze rezultaty, niż dwugodzinna „sesja” raz w tygodniu. Wypracuj sobie własne metody pracy i zastanów się, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Codziennie naucz się kilku nowych słówek – jeśli codziennie opanujesz pięć, to już po roku Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący! Co 2 tygodnie przeczytaj książkę na odpowiednim dla Ciebie poziomie zaawansowania. Dobra szkoła językowa zazwyczaj udostępnia swoim słuchaczom tzw. „graded readers” czyli uproszczone wersje znanych utworów literackich. W ten sposób aktywizujesz i utrwalasz poznane wcześniej słownictwo i struktury gramatyczne i wzbogacasz swój język.
 • Oglądaj anglojęzyczne programy i filmy. Jeśli niewiele rozumiesz, tym bardziej powinieneś to robić, bo praktyka czyni mistrza! Przekonasz się, że z czasem będzie Ci coraz łatwiej. Wybieraj programy i filmy, które Cię interesują. Jeśli oglądasz płyty DVD, włączaj angielskie napisy.
 • Korzystaj z bezpłatnych zasobów internetowych. Zapytaj metodyka lub swojego nauczyciela, gdzie możesz znaleźć przydatne strony z ćwiczeniami, testami i plikami audio. Wiele materiałów znajdziesz też na stronach dużych wydawnictw językowych, instytucji egzaminacyjnych i dobrych szkół językowych. Odwiedzaj serwisy internetowe typu CNN lub BBC – czytaj wiadomości w języku, którego się uczysz.
 • Znajdź kogoś, kto znajdzie czas, by rozmawiać z Tobą i ćwiczyć język. W ten sposób stopniowo pokonasz opory w mówieniu i nabierzesz większej płynności.
 • Zainwestuj w dobry słownik. Sprawdzaj znaczenie nowych słów oraz przykładowe konteksty, w jakich mogą zostać użyte. Staraj się zapamiętywać nowe słowa w konkretnych wyrażeniach i kontekstach.
 • Załóż i regularnie prowadź własny słowniczek. Zapisuj wszystkie nowe słówka i systematycznie je powtarzaj.
 • Skoncentruj wysiłek na obszarach i umiejętnościach, które sprawiają Ci szczególną trudność. Poproś nauczyciela o wskazówki i dodatkowe ćwiczenia, które pozwolą Ci rozwiązać indywidualne problemy.
 • Przygotuj się do uznanego egzaminu językowego.Dzięki temu wyznaczysz sobie konkretny cel i zyskasz dodatkową motywację do nauki. A przy okazji zyskasz obiektywne potwierdzenie swoich umiejętności językowych, które może przydać się w szkole lub na rynku pracy.
 • Nawiąż kontakt z rdzennymi użytkownikami języka i zaplanuj wakacje w kraju należącym do danego obszaru językowego, by szlifować język w naturalnym otoczeniu. Miesięczny pobyt za granicą i – zanurzenie w język – może czasem dać efekty porównywalne do rocznego kursu w kraju.