Językowe ABC, czyli o skali opisu umiejętności językowych słów kilka

Koniec wakacji oraz początek września jest w naszej szkole czasem bardzo intensywnej pracy, bowiem wiele osób chce poznać naszą ofertę i zapisać się na kurs językowy. Jednak samo porównanie ofert rynkowych oraz wybór dogodnego terminu zajęć nie wystarczą, by dokonać odpowiedniego wyboru. Aby podjąć właściwą decyzję warto umówić się na spotkanie z doświadczonym metodykiem, potocznie zwane ‚placementem’.

Celem takiej rozmowy jest  precyzyjne określenie ‚wyjściowego’ poziomu językowego. W Sokratesie oceniamy go na podstawie rozmowy oraz testu pisemnego.  Stres i bariery językowe mogą niekiedy nieco utrudniać właściwą ocenę umiejętności, dlatego staramy się, by atmosfera rozmowy była przyjazna i nie sprawiała wrażenia egzaminu. Podczas takiego spotkania rozmawiamy o doświadczeniach językowych i oczekiwaniach kandydata na kurs, zachęcamy też do rozwiązania testu gramatyczno-leksykalnego, by zaproponować opcję, która najlepiej wpisze się w jego/jej potrzeby. Część osób znacznie lepiej radzi sobie z testami, z kolei inni swobodniej posługują się językiem obcym w komunikacji ustnej. Dlatego dopiero połączenie tych dwóch elementów daje nam pełen obraz sytuacji.

W miarodajnej ocenie  poziomu znajomości języka z pomocą przychodzi nam skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), która dokładnie opisuje umiejętności odpowiadające różnym poziomom z podziałem na umiejętności produktywne i receptywne. Umiejętności te zostały podzielone na trzy główne poziomy oznaczone literami  A, B, i C, w ramach których wydzielono dwa poziomy oznaczone cyframi 1 i 2, gdzie A1 oznacza elementarną znajomość języka, zaś poziom C2 odpowiada znajomości języka zbliżonej do wykształconego native speaker’a.

Dobrym wstępem do procesu obiektywnej oceny naszych kompetencji językowych jest samodzielna analiza umiejętności opisanych w skali CEFR ( https://europass.cedefop.europa.eu/sites/default/files/cefr-pl.pdf) i przed wizytą w szkole językowej warto poświęcić chwilę na jej lekturę.  Następnie zapraszamy na bezpłatne spotkanie z naszymi metodykami, którzy kompleksowo ocenią Państwa umiejętności i doradzą, jaki kurs będzie najbardziej odpowiadać Państwa potrzebom. Tymczasem zachęcamy także do rozwiązania przykładowego testu, który jest ważnym elementem ‚diagnozy językowej’.

Test pisemny mogą Państwo rozwiązać tutaj.

Życzymy powodzenia!